راهنمای خرید روغن موتور

پیشنهاد امتیاز+1
پیشنهاد امتیاز+1

در تمامی خودروها، پس از گذشت یک مدت زمان مشخص، نیاز به تعویض قسمت‌هایی مانند فیلتر هوا، روغن موتور و لنت ترمز وجود دارد. رعایت منظم این موارد، می‌تواند راندمان و کیفیت عملکرد خودرو را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. از آنجاکه روغن کاری خوب برای جلوگیری از آسیب جدی مکانیکی ضروری بوده و موتور روغن کاری شده بهتر کار می کند، بهتر است که اطلاعاتی در مورد انواع روغن های موتور خودرو داشته باشید. در ادامه مقاله راهنمای خرید روغن موتور به توضیح این محصول کاربردی و مفید و البته ضروری برای خودرو می پردازم. لطفا همراهمان باشید.

مهمترین مزیت استفاده از روغن موتور باکیفیت در خودرو

روغن موتور برای عملکرد مناسب موتور در طول زمان نقش های زیادی را ایفا می کند. در ادامه مهمترین موارد ذکر شده است:

روغن کاری
نقش اصلی روغن موتور، روغن کاری قطعات موتور است که در اصطکاک مداوم هستند. بنابراین اصطکاک را کاهش می دهد.

خنک کننده
انرژی از طریق احتراق از بین می رود و اصطکاک بین قطعات مکانیکی باعث بالا رفتن دمای موتور می شود. روغنکاری بخشی که توسط روغن موتور تهیه می شود به آزاد شدن گرما از طریق مدار روغن کاری کمک می کند. این ماده، یک مایع خنک کننده است که فقط قسمتهای خاصی از موتور را خنک می کند.

تمیز کردن
قدرت تمیز کردن روغن موتور قابل مشاهده  است. رسوبات میکروسکوپی در موتور جمع شده و در حالت تعلیق باقی می مانند. آنها می توانند از بقایای گرد و غبار یا احتراق تشکیل شده باشند. بدون روغن موتور، این مواد باقی مانده موتور را مسدود کرده و عملکرد آن را کاهش می دهد. جریان روغن موتور به طور مداوم این ناخالصی ها را به فیلتر روغن منتقل کرده و در آنجا گیر می کنند.

محافظت در برابر خوردگی
احتراق سوخت، اسید خورنده تولید می کند که می تواند به قطعات فلزی موتور آسیب برساند. با افزودنی های اضافه شده به روغن موتورهای مدرن، خوردگی کند می شود. با این وجود، با گذشت زمان و در تماس با اکسیژن، روغن موتور ممکن است اکسید شود و دیگر نقش بازدارنده خوردگی خود را ندارد. به همین دلیل روغن موتور باید مرتبا تعویض شود.

راهنمای خرید روغن موتور

آب بندی
روغن موتور، آب بندی موتور و به طور خاص تر مهر و موم پیستون و سیلندر را افزایش می دهد. زیرا یک لایه محافظ بین قسمتهای مختلف رسوب داده می شود.

نکته: برای اینکه روغن موتور به تمام اهداف خود برسد، باید سطح روغن به طور منظم بررسی شده تا روغن در زمان مناسب تعویض شود. ناگفته نماند که روغن بیش از حد نباید باشد، زیرا به ضرر وضعیت کلی موتور و قطعات آن خواهد بود.

دیجی آفر - راهنمای خرید روغن موتور خودرو

انواع روغن موتور

 • روغن موتور تمام سنتتیک: این روغن موتور دیرتر کارآیی خود را از دست داده و عملکردی بهینه دارد. اما راندمان مصرف سوخت خودرو را افزایش می دهد.
 • روغن موتور نیمه سنتتیک: این روغن موتور، ترکیبی از روغن موتور معمولی و روغن سنتتیک بوده، اما حداقل ۱۰ دقیقه پس از استارت باید صبر کنید تا موتور گرم شود.
 • روغن موتور معمولی: پایه این روغن موتور نفت‌خام بوده و از سایر روغن‌ها ارزان‌تر است. زیرا ابتدایی‌ترین معیارهای محافظت از موتور را رعایت می‌کند. شایان ذکر است این روغن نمی‌تواند در سرمای شدید به‌طورکامل از موتور محافظت کند و در دمای بسیار بالا هم کارآیی خود را سریع‌تر از دست می‌دهد.
 • روغن موتور با کارکرد بالا: این نوع روغن موتور مناسب استفاده در خودروهای قدیمی با کارکرد بالا هستند. زیرا لابلای واشرها و درزهای موتور رفته و شکل اولیه قطعات را بازسازی می کنند.

راهنمای خرید روغن موتور

نکات لازم جهت انتخاب بهترین روغن موتور

 • نوع روغن موتور (معدنی، سنتتیک، نیمه سنتتیک) را باید با توجه به دفترچه‌ی راهنمای خودرو یا برچسب محفظه‌ی موتور انتخاب نمود.
 • ویسکوزیته یا گرانروی یک ماده پارامتری است که میزان مقاومت آن ماده را در مقابل جاری شدن نشان می‌دهد. این ویژگی یکی از مهم‌ترین پارامترهایی است که در بحث انتخاب روغن موتور بایستی مورد توجه قرار گیرد. (در قسمتی از موتور خودرو که درپوش مخزن روغن قرار دارد، حتما عددی به صورت ۲۰W-50 دیده می‌شود. این میزان ویسکوزیته‌ی روغن مناسب برای خودروی شما را نشان می‌دهد.)
 • شاخص API (استاندارد کیفی روغن موتور) با دو حرف انگلیسی بر روی بطری روغن موتور مشخص می‌شود. حرف اول بیانگر نوع سوخت بوده و حرف دوم نیز نشان دهنده سطح کیفیت روغن موتور است. در خودروهای جدید از روغن موتور‌هایی با شاخص SJ/SL/SM/SN استفاده می‌شود.
 • روی بطری باید تأییدیه OEM و کدها (برای مثال MB229.5, VW504.00, FORD 913A, BMW LL04) وجود داشته باشد. این کدها نشان‌دهنده آن است که روغن موتور از نظر استانداردهای مختلف تأیید شده هستند.
 • از بهترین روغن موتور خارجی می‌توان به برندهای الف، کاسترول، پونته میلانو و نظایر آنها اشاره کرد. از انواع بهترین روغن موتور ایرانی بهران، پارس و نظایر آنها از کیفیت خوبی برخوردارند.
 • بهتر است از افزودنی‌ها برای روغن موتور استفاده نکنید مگر اینکه از سازگاری کامل آن با روغن موتور اطمینان حاصل کنید.

راهنمای خرید روغن موتور

نکته: به یاد داشته باشید که بهترین روغن موتور برای خودرو شما، همان روغن موتوری است که در دفترچه راهنمای خودرو شما نام آن قید شده است، اما بد نیست بدانید که شما در صورت لزوم می‌توانید از روغن موتورهایی با سطوح کیفیت بالاتر استفاده کنید. ولی از روغن موتورهایی با کیفیت پایین‌تر به هیچ عنوان استفاده نکنید. 

دیجی آفر - بهترین راهنما

نتیجه گیری

بخاطر داشته باشید که استفاده از چند روغن موتور با یکدیگر و یا روغن موتور غیراستاندارد یا نامناسب برای موتور خودرو می‌تواند باعث آسیب جدی به قطعات موتور شده و هزینه‌های زیادی را در پی داشته باشد. از طرفی هم روغن توصیه نشده برای یک موتور می‌تواند بر روی کاسه نمدها و قطعات فلزی موتور به مرور زمان تاثیر منفی گذاشته و تخریب زودهنگام این قطعات را در پی داشته باشد. بنابراین با توجه به موارد ذکر شده در این مقاله ( راهنمای خرید روغن موتور ) اقدام به تهیه روغن موتوری مناسب برای خودرو خود نمایید.

روغن موتور
بهترین و محبوب ترین روغن های موتور موجود در بازار
دوست من این مطلب رو از دست نده:  راهنمای خرید کفش ایمنی

نظر دهید

   پاسخ دهید

   دیجی آفر
   Logo