راهنمای خرید کولر گازی

راهنمای خرید کولر گازی:

کولر گازی یک نوع دستگاه تهویه هواست که طی فرایندی با گرفتن گرمای هوای محیط سبب کاهش دما خواهد شد. در برخی از دستگاه ها این فرایند معکوس شده و در فصل سرما دمای محیط را افزایش می دهد. میتوان از آن به عنوان یکی از پرطرفدارترین سیستم های سرمایشی در محیط های مسکونی، اداری و تجاری نام برد و همچنین انتخاب مناسب ترین مدل سبب کاهش هزینه ها خواهد شد.

کولر گازی
بهترین و محبوب ترین کولر گازی موجود در بازار

راهنمای خرید کولر گازی

نکات ابتدایی در انتخاب کولرگازی مناسب:

انواع برندهای کولر در بازار موجود هستند که تعدادی از آنها از کیفیت مطلوبی برخوردار می باشند در هر صورت در قدم نخست بررسی مواردی نظیر:

  • گارانتی معتبر: دارا بودن گارانتی معتبر و همچنین ارائه خدمات مناسب توسط نمایندگی گارانتی، عیب یابی و رفع عیب تخصصی از نکاتی هستند که در هنگام خرید باید مورد توجه قرار گیرند.
  • برچسب های انرژی: معمولا افراد نگران میزان مصرف برق کولر گازی می باشند اما در صورتی که محصول انتخابی دارای برچسب انرژی باشد می توان با خیالی آسوده تر اننتخاب خود را نهایی نمود. محصولاتی که در رده انرژی بالا نظیر A، A+، A++ و B را دارند؛ مصرف انرژی مناسب تری نسبت به سایر مدل ها خواهند داشت.
  • ظرفیت سرمایشی کولر گازی: با توجه به متراژ محیط و طبقه ای که در آن قرار گرفته است می بایست کولری با ظرفیت مناسب انتخاب نمود. هر چه محیط مورد نظر متراژ بالاتری داشته باشد به کولر گازی با ظریف بالاتری نیز نیاز می باشد.
  • میزان بودجه: برندهای معتبر با سطح کیفی متفاوت در بازار موجود می باشند که با توجه به نیاز هر فرد و میزان بودجه اختصاص داده شده انتخاب های مختلفی وجود خواهد داشت.
دوست من این مطلب رو از دست نده:  راهنمای خرید زودپز

 

خلاصه فرایند عملکرد کولر گازی

در واقع فرایند کلی در عملکرد کولر گازی انتقال گرما می باشد که در نهایت سبب کاهش دما می شود.  به این ترتیب که هوای گرم داخل را جمع نموده و به خارج محیط هدایت می کند و با باقی ماندن هوای خنک در اتاق سبب کاهش دما می شود.

اجزای تشکیل دهنده آن شامل پنل (یونیت) خارجی، پنل (یونیت) داخلی می باشد و همان طور که از اسم آنها پیداست پنل داخلی در محیط داخلی و پنل خارجی در محیط خارجی نصب می شوند و هر کدام  از اجزای متفاوتی تشکیل شده اند . در برخی از مدل ها تنها از پنل داخلی بهره گرفته شده است.

به طور کلی در انواع کولرگازی ترکیبی به نام  “مبرد” به صورت مایع و یا گاز وجود دارد که با جذب گرمای محیط توسط این ترکیب در کنار همکاری دیگر اجزا در سیستم داخلی دستگاه در نهایت سبب کاهش دمای محیط می شوند.

 

مزیت های اصلی کولر های گازی اینورتر نسبت به مدل های معمولی

با اضافه  شدن یک برد الکترونیکی به کمپرسور قابلیت اینورتر اضافه خواهد شد. این برد الکترونیکی را می توان به انواع مختلف کمپرسور اضافه نمود.

کولر های فاقد اینورتر: در فرایند تنظیم دمای محیط، برای رسیدن به دمای مورد نظر موتور کولر روشن شده و تا رسیدن به دمای مورد نظر موتور کولر به فعالیت خود ادامه میدهد و با تنظیم دمای محیط،کولر مجدد خاموش می شود. با گذشت زمان و افزایش دمای محیط بار دیگر موتور کولر روشن شده و سیستم شروع به کار می کند. با روشن و خاموش شدن مکرر دستگاه و فعالیت مجدد کمپرسور مصرف برق نیز افزایش می یابد.

دوست من این مطلب رو از دست نده:  راهنمای خرید پتو

خوشبختانه با بکارگیری فناوری اینورتر در برخی از مدل های کولر گازی، پس از رسیدن دمای محیط به دمای تعیین شده موتور کولر به طور کامل خاموش نشده و در حالت کند قرار می گیرد. خاموش و روشن نشدن مکرر موتور دستگاه سبب می شود تا مصرف برق به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند. همچنین از مزایای دیگر کولرهای گازی اینورتر می توان به موارد زیر نیز اشاره نمود:

  • افزایش سرعت فرایند سرمایشی دستگاه
  • افزایش خاصیت سرمایشی دستگاه
  • افزایش عمر مفید دستگاه
  • کاهش صدای دستگاه
  • کاهش استهلاک

 

انواع کولر گازی:

کولرگازی دارای انواع متنوعی می باشد که با در نظر گرفتن نوع نیاز و بودجه، هر فرد می تواند بهترین انتخاب را انجام دهد.

 

کولرگازی پرتابل:

این مدل، مناسب محیط هایی با متراژ پایین بوده و تنها از یک محفظه تشکیل شده است. پرتابل در لغت به معنای قابل حمل می باشد بنابراین قابلیت جا به جایی از ویژگی های این مدل می باشد و می توان در صورت جا به جایی، کولر را نیز به محل جدید انتقال داد.

مزایا: راحتی در نصب و اشغال نمودن فضای کم، مصرف انرژی پایین و قیمت مناسب

معایب: به دلیل اینکه این مدل تنها از یک یونیت تشکیل شده است در برخی از مدل ها عملکرد آن با صدا همراه است

 

کولر گازی ایستاده:

قابل  استفاده در مناطق گرمسیری بوده و از دو یونیت تشکیل می شود. یونیت داخلی و خارجی. به این ترتیب یونیت داخلی به صورت ایستاده قرار می گیرد. این نوع کولر گازی عموما در محیط های اداری و تجاری همچنین بیمارستان و رستوران ها کاربرد دارند.

دوست من این مطلب رو از دست نده:  راهنمای خرید سینما خانگی

مزایا: صدای کم

معایب: اشغال نمودن فضا

 

کولرگازی پنجره ای:

این محصول تنها از یک یونیت تشکیل شده و همانطور که از نامش پیداست در قاب پنجره قرار گرفته و به همین دلیل در هنگام خرید می بایست به اندازه پنجره مورد نظر توجه نمود.

مزایا: قابلیت حمل و راحتی در نصب

معایب: مصرف بالا، نداشتن کنترل از راه دور، توان سرمایشی پایین و صدای بالا

 

کولرگازی اسپیلت:

این مدل از دو یونیت تشکیل شده است. یونیت خارجی که در خارج از ساختمان قرار گرفته و در نتیجه صدای دستگاه به داخل منتقل نخواهد شد. اسپیلت بر روی دیوار نصب شده و برای محیط های کوچک و محیط هایی با کاربری های مختلف کاملا مناسب می باشد.

مزایا: این نوع کولرگازی نسبت به انواع دیگر از قدرت بالاتری برخوردار می باشد و توان تهویه بالاتری دارد.

انواع کولر گازی

پنل کولرگازی:

در کنار تمام ویژگی های فنی و انواع برندهای موجود در بازار، توجه به شکل ظاهری و به اصطلاح پنل کولر گازی قسمتی می باشد که در معرض دید قرار می گیرد در نتیجه می تواند در زیبایی محیط تاثیر چشمگیری بگذارد. بنابراین علاوه بر در نظر گرفتن سیستم فنی کولر بهتر است به زیبایی پنل نیز در هنگام انتخاب توجه نمود.

کولر گازی
بهترین و محبوب ترین کولر گازی موجود در بازار

دوست عزیز شما هم اگه نظر یا تجربه ای داری که به خرید کولر گازی کمک می کنه، حتما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

 

 

نظر دهید

پاسخ دهید

دیجی آفر
Logo