راهنمای خرید موتورسیکلت

موتورسیکلت یک وسیله حمل و نقل برای افراد تک سرنشین است که این روزهای برای فرار از ترافیک یک گزینه عالی محسوب می‌شود. از سوی دیگر بسیاری از افراد برای آنکه به سرعت علاقه‌مند هستند، ترجیح می‌دهند تا شوق و هیجان خود را با موتورسیکلت های تندرو تخلیه نمایند. اما براستی برای خرید یک موتور خوب باید به چه نکاتی توجه نمود؟در این مقاله دیجی آفر تلاش نموده است تا ویژگی‌های برتر و مهم یک موتور خوب را برای شما لیست نماید تا بتوانید بهترین انتخاب را در زمان خرید داشته باشید.

موتور سیکلت
بهترین و محبوب ترین موتور سیکلت موجود در بازار

نکات مهم در زمان خرید موتورسیکلت

قطعا با کمی جستجو در سایت‌های فروش موتور یا بین فروشندگان موتورسیکلت با حجم بالایی از ویژگی‌ها و مشخصات روبرو می‌شوید که انتخاب را برای شما دشوار می‌نمایند. اما توجه نمایید که برای خرید یک موتورسیکلت خوب باید به موارد زیر توجه نمایید:

نکات مهم در زمان خرید موتورسیکلت

نکات مهم در زمان خرید موتورسیکلت

 

قدرت موتور

اولین فاکتوری که در زمان خرید موتورسیکلت مهم می‌باشد و بر روی کیفیت آن تاثیر می‌گذارد، میزان قدرت و گشتاور موتور است. این فاکتور نشان دهنده میزان کارایی است. چنانچه شما موتوری انتخاب نمایید که میزان گشتاور آن بالا باشد، به این معنا می‌باشد که شتاب آن نیز به مراتب بالاتر است. بسیاری از کارخانجات تولیدکننده در زمان ساخت موتورها، میزان گشتاور موتور را به عنوان مشخصه موتورسیکلت بیان می‌دارند. این فاکتور به صورت مستقیم بر روی قیمت تاثیر دارد. معمولا حدی که کارخانه اعلام می‌نماید، نسبت به قدرت واقعی در حدود ۱ تا ۲ درصد کمتر است.

دوست من این مطلب رو از دست نده:  راهنمای خرید شیرآلات

 

توجه به نوع موتور موتورسیکلت

دومین فاکتور، موتور این وسیله حمل و نقل می‌باشد. این بخش، عامل تعیین‌کننده تفاوت‌ها بین موتور‌ها محسوب می‌شود. هرچه این بین فناوری تولیدکننده موتور پیچیده تر باشد، نوع موتور قوی‌تر است. فناوری می‌تواند به عوامل مختلفی همچون، میزان مصرف سوخت، میزان گشتاور و مواردی از این قبیل دلالت نماید. گاها این فناوری به تولید کمتر آلودگی و سر و صدا مربوط می‌شود که هر دو جز عوامل مهم جهت حفظ محیط زیست می‌باشند.

 

میزان سوپاپ

فاکتور سوم و مهم در انتخاب یک موتور خوب، میزان و تعداد سوپاپ‌ها می‌باشد. هر اندازه تعداد سوپاپ‌های موتورسیکلت بیشتر باشد، میزان گشتاور نیز به تناسب بیشتر خواهد بود.

 

نوع استارت

یک موتور خوب و قوی در بازار، می‌بایست از سیستم راه‌اندازی یا استارت‌های الکتریکی استفاده نماید. این فاکتور در موارد حساس، باعث نجات جان سرنشینان می‌شود. در قدیم بسیاری از موتور‌ها به کمک سیستم هندل روشن می‌شدند که البته بسیار دشوار و پرخطر بود. تصور نمایید که در یک خیابان شلوغ موتور خاموش شود. در این شرایط روشن شدن به کمک هندل نیاز به زمان بیشتری دارد.

 

توجه به سیستم خنک کننده

سیستم خنک‌کننده در درازمدت برای موتورسیکلت‌ها اهمیت پیدا می‌کند و طول عمر آنها را افزایش می‌دهد. فرض نمایید که در یک ترافیک سنگین قرار دارید، اگر موتور شما دارای سیستم خنک‌کننده روغنی یا آبی باشد، می‌تواند به راحتی راندمان و طول عمر باتری را افزایش دهد.

ویژگی‌های موتورسیکلت

ویژگی‌های موتورسیکلت

 

توجه به تعداد دنده‌ها

تعداد دنده‌ها در گیربکس موتور، یک فاکتور مهم برای کنترل سرعت می‌باشد. اگر شما بتوانید بر روی سرعت موتور خود احاطه داشته باشید لذا در مواقع لزوم می‌توانید آن را افزایش داده و یا به صورت کلی یک حرکت روانی داشته باشید. از سوی دیگر باید در نظر داشت که تعداد دنده‌های بیشتر در گیربکس، به معنای حرکاتی نرم و روان خواهد بود. یک موتورسیکلت خوب بین ۵ تا ۶ دنده دارد.

دوست من این مطلب رو از دست نده:  راهنمای خرید نردبان

 

سوخت‌رسانی

کاهش میزان مصرف سوخت یکی از موارد مهمی است که در خرید موتور باید به آن دقت نمود. نسل‌های قدیمی موتور از نوع کاربراتوری بودند که مصرف سوخت بالایی نیز داشتند اما هر اندازه که سیستم تولید موتور پیشرفت نمود موتورها ارتقا یافتند و سیستم های EFI وارد بازار شدند. این سیستم‌ها از آلودگی هوا جلوگیری نموده و مصرف سوخت را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد. البته باید در نظر داشت که سیستم جدید نیاز به نگهداری و تعمیر منظم دارد.

 

فیلتر روغنی مناسب

ویژگی مهم دیگری که در خرید موتورسیکلت‌ها تاثیر دارد، توجه به نوع فیلتر روغن است. فیلتر‌های کاغذی دارای کارایی بهتری نسبت به انواع فلزی می‌باشند. این فیلترها راحت‌تر می‌توانند ذرات موجود در روغن را پاکسازی نمایند.

 

دارا بودن شیر هوای ثانویه

به کمک این شیر، روغن به داخل سیلندر هدایت شده و سوزانده می‌شود. این شیر موجب می‌گردد تا میزان آلودگی محیط کمتر شود. همچنین وجود آن برای افزایش کارایی در فصل سرما الزامی است.

موتور سیکلت
بهترین و محبوب ترین موتور سیکلت موجود در بازار

نظر دهید

      پاسخ دهید

      دیجی آفر
      Logo