راهنمای خرید مانیتور

مانیتور یا صفحه نمایش از جمله وسایلی است که فرد در روز ساعت‌ها به آن خیره می شود. اگر این نمایشگر مناسب نباشد لذا می‌توانید اثرات بد و جبران‌ناپذیری را به چشم‌ها وارد کند. از سوی دیگر یک مانیتور خوب می‌تواند بر عملکرد افراد تاثیر بسیاری داشته باشد. امروزه انواع نمایشگر‌ها با ویژگی‌ها و مشخصات فراوان در بازار وجود دارد. در زیر دیجی آفر برخی از ویژگی‌های مهم مانیتور‌ها را بیان نموده است تا فرد در زمان خرید با مشکلات کمتری روبرو شود.

 

نکات مهم در زمان خرید مانیتور

رزولوشن

اولین موردی که در زمان خرید مانیتور می‌بایست به آن دقت نمایید، میزان رزولوشن نمایشگر است. در واقع رزولوشن به معنای ابعاد صفحه و میزان پیکسل می ‌اشد. به طور مثال مانیتور‌هایی که رزولوشن ULTRA-HD دارند و دارای پیکسل‌های ۱۰۸۰*۱۹۲۰ هستند، دارای گزینه‌های بروز محسوب می‌شوند. هر اندازه رزولوشن یک نمایشگر بیشتر باشد، میزان وضوح تصویر و بیان نمودن جزئیات نیز در آن بیشتر است. رزولوشن یک نمایشگر می‌تواند نوع فعالیت کاربر را نیز مشخص نماید. به طور مثال برای فردی که از نمایشگر برای بازی استفاده می‌نماید، رزولوشن full-HD گزینه خوبی محسوب م‌ شود. اما برای کارهای گرافیکی عموما از رزولوشن ۴K استفاده می‌گردد.

خرید مانیتور
بهترین و محبوب ترین مانیتورهای موجود در بازار

میزان کنتراست

دومین ویژگی یک مانیتور که در زمان خرید باید به آن دقت نمود، میزان کنتراست تصویر می‌باشد. کنتراست میزان روشنایی تصویر را نشان می‌دهد. هر اندازه نسبت رنگ‌های روشن به رنگ‌های تیره بیشتر شود، کنتراست نمایشگر بیشتر خواهد بود. اگر کنتراست تصویری بالاتر باشد، عموما عنوان می‌شود که کیفیت آن نیز بالاتر خواهد بود.

نکات مهم در زمان خرید مانیتور

نکات مهم در زمان خرید مانیتور

 

دوست من این مطلب رو از دست نده:  راهنمای خرید ساعت هوشمند

پاسخگویی و RESPONSE TIME

سرعت پاسخگویی از دیگر ویژگی‌های مهم برای یک نمایشگر محسوب می‌شود. منظور از پاسخگویی، به سرعت بروز شدن اطلاعات بر روی صفحه نمایش شما گفته می‌شود. ممکن است گاها در زمان کار با نمایشگر، مشاهده نموده باشید که تصویر برای شما با وقفه نشان داده می‌شود، دلیل این خطا برای سرعت پاسخگویی کم می‌باشد. سرعت پاسخگویی در مانیتور‌ها بر اساس هرتز یا میلی ثانیه سنجیده می‌شود. اگر یک مانیتور از هرتز برای سرعت پاسخگویی استفاده نماید، به این معنا خواهد بود که مانیتور برای نمایش تصویر، چند بار در ثانیه بروز شده است. برای کارهای اداری یا روزانه ۶۰ هرتز به عنوان پاسخگویی گزینه مناسبی می‌باشد.

 

HDR

این قابلیت، از نمایشگر شما یک صفحه هیجان انگیز می‌سازد. با کمک قابلیت HDR شما می‌توانید تصاویری را در نمایشگر خود مشاهده کنید که بخشی از آن روشن و بخشی از آن تاریک است. معمولا برای اینکه بتوانید از این قابلیت بهره ببرید، علاوه بر اینکه تصویر شما باید این قابلیت را داشته باشد، مانیتور نیز باید از آن پشتیبانی نماید.

 

پنل های TN

مانیتور‌های TWISTED NEMATIC یک دسته از نمایشگر‌های LCD می‌باشند که دارای سرعت پردازشی بالایی هستند. اما پنل‌های فوق دارای قدرت تفکیک رنگ کمی می‌باشند و از پردازشگر ضعیف تری نیز بهره می‌برند. این نمایشگر ها دارای قیمت کمتری هستند ولیکن برای فعالیت‌های اداری گزینه خوبی محسوب می‌شوند.

 

توجه به پورت های ورودی و خروجی

در نظر داشته باشید که مانیتور‌ها از روش‌های مختلفی می‌توانند به سایر دستگاه‌ها متصل شوند. استفاده از کابل HDMI، USB، WIFIو غیره راه‌های ارتباطی بین نمایشگر و دستگاه‌های دیگر می‌باشد. هر نمایشگری که از قابلیت‌های بیشتر پشتیبانی نماید، دارای قیمت بیشتر نیز خواهد بود. از جمله ورودی‌های مهم برای نمایشگر‌ها می‌توان به پورت‌های THUNDERBOLT,DISPLAYPORT, DVI و غیره اشاره نمود که کارایی نمایشگر شما را افزایش می‌دهد.

ویژگی یک مانیتور خوب

ویژگی یک مانیتور خوب

 

دوست من این مطلب رو از دست نده:  راهنمای خرید کیبورد ( صفحه کلید)

زاویه دید

زاویه دید از دیگر ویژگی‌های مهم یک نمایشگر خوب می‌باشد. این ویژگی مشخص می‌نماید که نمایشگر شما تا چه زاویه ای را می‌تواند با رنگ واقعی نمایش دهد. اگر زاویه دید از این حد فراتر رود قطعا از میزان کیفیت و شفافیت تصویر کاسته می‌شود.

 

به صورت کلی اگر قصد خرید نمایشگر را دارید، لازم است تا ابتدا مشخص نمایید که هدف شما چیست. برای بازی یا انجام کارهای گرافیکی مانیتور شما باید پردازشگر قوی داشته باشد. اما با یک پردازنده معمولی کارهای اداری و روزانه به راحتی انجام می‌شود. از سوی دیگر گاها افراد مایل هستند تا نمایشگرهای آنان قابلیت اتصال به هر دستگاهی را داشته باشد لذا نیاز می‌باشد تا تمام پورت‌های مهم و فعال در دستگاه تعبیه شده باشد. از جهت دیگر یکی از عواملی که بر روی قیمت مانیتور دخالت دارد، اینچ یا اندازه مانیتور است. طبیعتا نمایشگر‌هایی که بزرگتر هستند، قیمت بیشتری نیز دارند.

خرید مانیتور
بهترین و محبوب ترین مانیتورهای موجود در بازار

نظر دهید

پاسخ دهید

دیجی آفر
Logo