راهنمای خرید لاستیک خودرو

لاستیک خودرو از جمله قطعات کاربردی در ماشین محسوب می‌شود که قدرت ماشین را به حرکت تبدیل نموده و برای کنترل ماشین مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه لاستیک‌های زیادی از برندهای داخلی و خارجی در بازار وجود دارند که از لحاظ قیمتی و کیفیتی نیز بسیار گوناگون می‌باشند. لذا دیجی آفر تلاش نموده است تا در این مقاله فاکتورهای مهم در خرید لاستیک‌های خودرو را بیان دارد تا انتخاب برای شما آسان‌تر باشد.

لاستیک خودرو
بهترین و محبوب ترین لاستیک خودرو موجود در بازار

نکات مهم در خرید لاستیک خودرو

سرعت

جالب است که بدانید که تمام لاستیک‌های موجود در بازار دارای یک سرعت مجاز می‌باشند. سرعت مجاز به حداکثر سرعتی گفته می‌شود که یک لاستیک می‌تواند در مدت زمان ده دقیقه تحمل نماید. انواع لاستیک خودرو از این حیث با یکی از حروف لاتین A تا Z نامگذاری می‌شوند. این حروف برای نشان دادن سرعت مجاز و بر روی جداره لاستیک درج شده‌اند. مثلا برای خودرو پراید می‌توان حرف H را مشاهده کنید که به معنای سرعت مجاز ۳۲۰ کیلومتر در ساعت است. البته باید در نظر داشت که این عدد در شرایطی صادق است که سایر استانداردهای لازم برای ماشین از جمله فشار باد لاستیک‌ها و … برقرار باشند. گاها مشاهده می‌نماییم که یک لاستیک دچار ترکیدن یا ترک خوردن شده است. دلیل این مورد نیز آن است که لاستیک خودرو به حداکثر سرعت خود رسیده اما فشار لاستیک تنظیم نیست.

نکات مهم در خرید لاستیک خودرو

نکات مهم در خرید لاستیک خودرو

 

سایز لاستیک‌ها

فاکتور مهم دیگر در زمان خرید لاستیک خودرو، توجه به سایز آن است. شاید شما نیز در زمان خرید لاستیک خودرو با اعداد و ارقام گوناگون که نشان‌دهنده انواع مختلف لاستیک‌ها است، روبرو شده باشید. هر کدام از این اعداد دارای معنای مختلفی هستند. به طور مثال در لاستیکی که اعداد R – ۱۶۰/۲۲ ذکر شده است، به این معنا می‌باشد که پهنا و عرض لاستیک ۱۶۰ میلی‌متر است و نسبت ارتفاع لاستیک به پهنای آن به صورت درصدی در حد ۶۵ خواهد بود. هر اندازه پهنای لاستیک خودرو بیشتر باشد، سطح اصطکاک آن با آسفالت بیشتر بوده و امنیت آن نیز بیشتر خواهد بود.

دوست من این مطلب رو از دست نده:  راهنمای خرید قفل پدال

 

میزان بار مجاز لاستیک

هر لاستیک با شاخص وزن لاستیک مشخص می‌شود که میزان بار وارد شده بر روی لاستیکها است. اگر این وزن وارد شده افزایش یابد، موجب ترکیدن لاستیک‌ها می‌گردد. با این توضیح می‌توان متوجه شد که در زمان بار نمودن ماشین، لازم است تا حتما به میزان بار و حجم آن دقت نمود. معمولا شاخص وزنی یک عدد بین بازه ۰ تا ۲۷۹ می‌باشد.

طبیعتا شاخص وزنی در انواع لاستیک‌ها متفاوت است، به طور مثال برای خودرو پراید این عدد، ۷۶ و به اندازه ۴۰۰ کیلوگرم وزن می‌باشد.

 

توجه به تاریخ تولید

باید در نظر داشت که لاستیک خودرو نیز همانند سایر مواد دیگر دارای تاریخ انقضا است. این تاریخ بر روی بدنه لاستیک قابل مشاهده است زیرا توسط کارخانه تولیدکننده درج می‌گردد. جالب است که در نظر داشته باشید عمر مفید یک لاستیک نهایتا ۴ سال است. لذا لازم است تا به تاریخ تولید و مصرف لاستیک‌ها توجه کنید. طبیعتا اگر بیش از این تاریخ از لاستیک‌ها استفاده نمود، موجب ترکیدن یا ترک خوردن خواهند شد.

راهنمایی خرید لاستیک خودرو مناسب

راهنمایی خرید لاستیک خودرو مناسب

 

توجه به فشار باد

فاکتور مهم دیگر، توجه به فشار باد لاستیک خودرو در زمان خرید است. بازه مجاز این مورد نیز به صورت یک عدد بر روی جداره لاستیک درج شده است. معمولا فشار مجاز بین ۳۲ PSI تا ۵۰ PSI می‌باشد. عموما می‌بایست برای حفظ سلامتی باد لاستیک‌ها، آنها را به صورت منظم چک کنید. اگر فشار لاستیک کمتر از ۴ پوند از حالت استاندارد باشد، مشکل‌ساز نخواهد بود. اما در سایر موارد می‌بایست حتما تنظیم گردد. از سوی دیگر برای سفرهای طولانی پیشنهاد می‌شود که حتما فشار باد لاستیک کاهش داده شود زیرا لاستیک در حرکت‌های طولانی گرم می‌شود و میزان فشار آن افزایش می‌یابد.

دوست من این مطلب رو از دست نده:  راهنمای خرید دیسک و صفحه کلاج خودرو

 

میزان چسبندگی لاستیک

چسبندگی به امکان متوقف نمودن لاستیک در جاده‌های خیس گفته می‌شود. با این توضیح می‌توان متوجه شد که هر اندازه لاستیک در زمان کوتاه‌تری از زمان ترمز، متوقف شده و مسافت کمتری را بپیماید، چسبندگی آن بیشتر بوده و مقبول‌تر است.

در زمان خرید لاستیک خودرو موارد دیگری نیز دخالت دارند که میتوان به میزان ساییدگی و ترکیبات تشکیل دهنده لاستیک اشاره نمود. اگر یک لاستیک دارای کد ساییدگی ۸۰۰ باشد به نسبت لاستیک دیگر که کد سایش ۴۰۰ دارد، دو برابر قوی‌تر است. از سوی دیگر مواد تشکیل دهنده لاستیک‌ها یک عامل مهم در کیفیت آنها است. عموما لاستیک‌هایی که از مواد پلی استر و سیم فولادی تولید شده‌اند، دارای مقاومت بیشتری هستند.

لاستیک خودرو
بهترین و محبوب ترین لاستیک خودرو موجود در بازار

نظر دهید

پاسخ دهید

دیجی آفر
Logo