راهنمای خرید حافظه ssd

حافظه ssd که امروزه با نام هارد ssd نیز شناخته می‌شود، یک نوع حافظه است که دارای سرعت خواندن و نوشتن بیشتری نسبت به سایر حافظه‌ها می‌باشد. از لحاظ تکنولوژی ساخت، در ساختار این هارد‌ها از مواد نیمه رسانای جامد استفاده می‌شود. این مواد بسیار شبیه به مواد استفاده شده در حافظه‌های فلش هستند. در حافظه ssd هیچ بخش متحرکی نمی‌توانید مشاهده کنید. در این حافظه‌ها برخلاف هارد معمولی که از مغناطیس برای خواندن و نوشتن استفاده می‌نمایند، از میکروچیپ‌ها برای ذخیره‌سازی دیتا استفاده می‌شود. دیجی آفر در زیر برخی از نکات مهم در زمان خرید این نوع از حافظه‌ها را لیست نموده است.

 

نکات مهم برای خرید حافظه ssd

اگر قصد خرید یک حافظه ssd را دارید، توصیه می‌شود تا در زمان خرید حتما موارد زیر را بررسی کنید.

توجه به سرعت بیشینه یا maximum speed

افرادی به سراغ این نمونه از هارد‌ها می‌روند که قطعا به دنبال سرعت بیشتری هستند. در این نمونه از حافظه‌ها بر خلاف هاردهای مغناطیسی، چون هد و واسطه ای برای خواندن و نوشتن اطلاعات وجود ندارد، لذا سرعت تبادل اطلاعات بیشتر است. در هاردهای ssd عموما سرعت بیشینه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ مگابیت بر ثانیه می‌باشد. هر چه میزان سرعت بیشینه بیشتر باشد، قیمت هارد نیز بیشتر خواهد بود.

راهنمای خرید هارد ssd

 

میزان ظرفیت

بسیاری از افرادی که حافظه ssd را تهیه می‌کنند، تصور می‌نمایند که ظرفیت هارد ssd می‌بایست هم اندازه ظرفیت هارد‌دیسک آنان باشد اما باید بیان نمود که عموما بر روی حافظه ssd، سیستم عامل و نرم افزارهای کاربردی نصب خواهد شد و برای آرشیو نمودن عکس و فیلم همانند گذشته می‌توان از هاردهای قدیمی استفاده کرد. عموما برای ssd که قرار است به لپ تاپ ها متصل شود، حجم ۱۲۰ تا ۲۵۰ گیگابایت کفایت می‌نماید. البته باید این مورد نیز در نظر داشت که هر اندازه ظرفیت هارد بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.

دوست من این مطلب رو از دست نده:  راهنمای خرید کامپیوترهای All in one

 

امکان پشتیبانی از ساتا ۳

ساتا ۳ یکی از ویژگی‌هایی است که تنها بر روی انواع حافظه ssd جدید وجود دارد. این نوع اتصالات موجب تبادل اطلاعات سریع‌تر می شوند. با این توضیح در انواع ساتا ۱، ۲، ۳ به ترتیب نرخ تبادل اطلاعات به اندازه ۱.۵، ۳ و ۶ گیگابیت بر ثانیه می‌باشد. اگر حافظه شما بتواند از ساتا ۳ پشتیبانی کند به این معنا می‌باشد که قابلیت استفاده از کل پهنای باند را دارد. اما باید این مورد را نیز بیان داشت که انواع اتصالات ساتا ۱ و ساتا ۲ نیز می‌توانند برای کاربران خانگی و معمولی گزینه خوبی باشند.

 

توجه به برند

برندهای معتبر می‌توانند حافظه ssd معتبرتر و با اطمینان بیشتری ارائه دهند. با توجه به اینکه فناوری فوق یک فناوری جدید است لذا کمپانی‌های تازه کار در این راستا قابل اطمینان نخواهند بود. با توجه به اینکه این نوع هاردها حاوی سیستم عامل کامپیوتر شما خواهند بود، لذا وقت گذاشتن بر روی آنان و جستجو در اینترنت برای بررسی عملکرد کمپانی‌های مطرح، الزامی است.

 

قابلیت عیب‌یابی

معمولا یک حافظه ssd خوب و معتبر می‌بایست دارای امکان عیب‌یابی و رفع آن یا ECC باشد. این موضوع یکی از ویژگی‌های مهم در اینگونه حافظه‌ها است. اگر هارد شما دارای این ویژگی باشد، قادر خواهید بود تا ایرادات عمومی را یافته و رفع کنید. انواع SSD هایی که از این ویژگی پشتیبانی می‌نمایند قابلیت اطمینان بیشتری خواهند داشت.

 

توجه به نوع درگاه

درگاه‌های یک حافظه ssd نیز از اهمیت بالایی برخوردار هستند. امروزه دو نوع رابط یا درگاه رایج برای اینگونه هاردها وجود دارد. نوع اول ساتا است که از رابط هارد دیسک‌های معمولی پشتیبانی می‌نماید. سرعت درگاه فوق تا حدود ۶۰۰ مگابیت در ثانیه است. اما رابط دوم و البته سریع تری به نام PCIe با استاندارد NVMe نیز وجود دارد که می تواند از پهنای باند بیشتر پشتیبانی کرده و سرعت را تا حدود ۵۰۰۰ مگابیت در ثانیه افزایش دهد.

دوست من این مطلب رو از دست نده:  راهنمای خرید تلفن بی سیم

 

توجه به ضمانت

حافظه تهیه شده دارای اطلاعات حیاتی سیستم عامل شما خواهد بود. لذا ارزش هزینه کردن دارد اما توجه به بحث گارانتی نیز در این مورد از اهمیت بالایی برخوردار است. یک حافظه خوب می‌بایست دارای ۳ تا ۵ سال ضمانت پس از فروش و خدمات پشتیبانی باشد.

 

ویژگی‌های مقاومتی

در اینگونه از حافظه‌ توجه به ویژگی‌های مقاومتی نیز اهمیت بالایی برخوردار است. به طور مثال لازم است تا در زمان خرید به ویژگی‌هایی همچون ضد‌ضریه بودن، ضد‌خش بودن، آنتی شوک، ضد‌لرزش و مواردی از این قبیل توجه نمایید.

 

دوست عزیز شما هم اگه نظر یا تجربه ای داری که به خرید حافظه ssd کمک می کنه، حتما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

نظر دهید

      پاسخ دهید

      دیجی آفر
      Logo